Diyetimizin Önemli Parçası Antioksidanlar!

2 min reading time

Antioksidanlar, hücrelerimizi kalp hastalığı, kanser ve diğer hastalıklarda rol oynayabilen serbest radikallere karşı koruyabilen maddelerdir. Serbest radikaller, tütün dumanına ve radyasyona maruz kaldığımızda hatta vücudumuz yiyecekleri parçaladığında üretilen moleküllerdir.

C vitamini, E vitamini ve karotenoidler, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı antioksidanlardır. Doğal olarak bulunan diğer antioksidanlar arasında flavonoidler, tanenler, fenoller ve lignanlar bulunur. Yani aslında meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, otlar, baharatlar ve hatta kakao gibi bitkisel besinler antioksidanların en iyi kaynaklardır.

Renkli ve çeşitli beslenmek genel olarak birçok sağlık yararı sağlar. Yukarıda bahsedilen besinler de antioksidan içeriklerine ek olarak yüksek lif oranları, düşük doymuş yağ ve kolesterol içeriğine sahip olan kaliteli vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

  • Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek ve kızılcık gibi orman meyveleri antioksidanlar açısından en önemli meyve kaynakları arasındadır.
  • Tatlı patates, havuç, kırmızı ve yeşil biber, lahana, ıspanak ve brokolide bulunan karoten de antioksidan rolü oynar. Her gün kırmızı, turuncu, sarı ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden beslenmek oldukça çeşitli bileşikler sunmaktadır.
  • Ceviz, fındık ve ayçiçeği antioksidan içeriği zengin yağlı tohumlardandır.
  • Nar suyu, kırmızı şarap, kahve ve çay gibi içecekler de antioksidan bakımından zengindir.

Unutmayın, diyetinizi antioksidan açısından zenginleştirmek istiyorsanız birçok seçeneğe sahipsiniz. Bu noktada tek bir besin veya besin grubuna bağlı kalmak sıkıcı ve gereksiz görünmektedir. Diyetinize çeşitli meyveler, sebzeler, kuruyemişler, kepekli tahıllar ve belki de birazcık bitter çikolata eklediğinizden emin olabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir